IRC Sunucularında Bot Kullanımı

Regex

Administrator
Bir forum sitesinde çerez süreleriyle oynamak, bu süreleri uzun göstermek her zaman ayıplanmıştır. Keza yine forum sitelerini kalabalık göstermek için fake üye hilesine başvuranlar rakip forumlarca eleştiri oklarına tutulmuş, sahtekâr olarak addedilmiştir. Peki IRC sunucularında gerek services bot, gerekse cycle kullanımı neden olağan ve hatta olmazsa olmaz kabul ediliyor?

Bugün IRCd hosting satan shell firmalarının %90'ında cycle sistemi mevcuttur. Bu cycle botların "özelde konuşur" olmaları, kanallardan çıkış-giriş yaparken doğal görünüm vermeleri gibi kodlayıcının maharetli elleriyle sistemi geliştirmesi de bir başarı ölçütü sayılıyor. IRC aleminde sözgelimi 100 sunucu varsa, bunlardan 95'i (global ve büyük sunucular dahil) en kötü services bot kullanıyor ve bu gelenekleşmiş.

Sizler bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Kimseyi hedef almamakla birlikte tamamen karşı olduğum bir şey bu. Sunucu sahipliği yaptığım hiçbir dönemde (yuzukturk.com (2009-2010), mircsite.net (2015), trtalk.net (2021) vs.) services bot/cycle sistemi kullanmadım. Gelenekleşmiş bir doğru kabulünün çoğunluğa sirayet etmiş olması, bunu ahlâklı ve normatif kılmaz. Etik değerler açısından kabul edilebilir değil. İnsanları aldatmaktan öte, kanalı kalabalık gösterse dahi bilinçsiz kullanıcının IRC ortamlarına küsmesine sebep oluyor.
 

eQuaL

New Member
Yanıt: IRC Sunucularında Bot Kullanımı

Bot veya yapay zekalı kullanıcı diyelim, fark etmez. Çoğu sunucunun (büyük sunucuların geneli) ticaret amaçlı ayakta tutulduğu bir gerçek. Ve insanlar neden para ödüyor? Kullanıcıların çok olması nedeniyle... 100 kişilik ortalama bir sunucuyu 500 kişi gösterip, satın alma yapan kişinin egosunu daha fazla okşamak istemez misin? Ne kadar ego okşamış olursan o kadar da para kazanmış olmaz mısın? Kazan kazan, altı üstü bu kadar...
 
Üst