ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Regex

Administrator
Merhaba,

Genellikle böyle duyurular açmam, bu ilk ve son olacaktır. Geçtiğimiz gün @Linux dostum Skype'tan yazmış, demiş ki ForumIRC'yi botlar basmış. Biraz önce yaklaşık 4000 adet spam konu sildim. Birkaç bahisçi, birkaç da spam hesap banladım. Yani özetle bu iş böyle gitmez. (Beni bilgilendirdiği için Uğur dostuma teşekkür ediyorum. Aşağıda da açıklayacağım üzere kim bilir söylemese ne zaman fark ederdim.)

10 Nisan 2021 tarihinde ForumIRC.Com projesini iddialı ve ivmeli biçimde kullanımınıza sunduk. ForumIRC, yayın hayatına başlamasıyla birlikte ilk 4-5 ay boyunca oldukça başarılı bir gidişat yakaladı. IRC dünyasından çoğu vasıflı üyemiz oldu. Yönetime de eski dostlarımı, üstelik şu an kimi çok iyi yerlerde olan ve çoğunluğu tamamen güvenebileceğim insanlardan oluşan yoldaşlarımı topladım.

Ancak bir IRC forumunu idare etmek artık eskisinden daha meşakkatli bir süreç. Bununla ilgili;https://www.forumirc.com/irc-munazaralari/2246-irc-forum-sitelerindeki-eksen-kaymasi.html başlıklı bir analiz yazmış ve yoruma açmıştım. Dolayısıyla artık sunucularla karşılıklı destekleşme yapılmadan, bir kısım yönetim bireyinin o sunuculara desteğini ve bunun karşılığında da sunucu yönetiminin-kullanıcılarının foruma yönelimini tesis etmeden ayakta duramazsınız.

Biz yıllardır bazı şeylerin hevesini almış, yetkiye ve başarıya doymuş olduğumuzdan bu topa çok giremedik ve daha marjinal şeyler denedik. Tabir-i caizse sunuculara nick atalım, girip sohbet edelim, onlar da gelsinler olayını uygulayamadık.

Ağustos 2021'den itibaren ForumIRC.Com kapanmadı ama ben dahil 3 ayda bir falan kontrole giriyorum. Yani tamamen saldık. Ben gevşetince de kimse sahip çıkmak istemedi.

Aslında @eLfida bu işi götürürdü ancak onun da evlenmesi ve dahi şu an anne olmuş olmasından dolayı artık dijital platformlara -hele ki bir forumun en üst sorumlusu olarak- ayıracak zamanı olamazdı. O bunu yapmak istese, ben kabul etmem.

Öyle ki ForumIRC.Com projesi 1.5 yıldır askıya alındı diyebilirim. Şahsım adına; bu yaz aylarında farklı bir IRC forumuna developer olarak çağrılıp; 4 ay destek vererek görev almışlığım olmuştur.

Şu an içinse iki farklı, ivmeli genel forum sitesinde teknik yönetici olarak bulunmaktayım. Halihazırda bu iki forum dışında hiçbir yerde etkin değilim ve takılmayı da düşünmüyorum. Herhangi bir IRC forumuyla yönetimsel bağım yok ve bundan sonra da bir IRC forumu projesi gerçekleştirmek ileriki hedeflerim içerisinde bulunmuyor.

ANCAAAAAK; ELİMİZDE BİR FORUMIRC.COM VAR NE YAPACAĞIZ BUNU?

Bu konuyu esasen buna bir netlik getirelim istediğimden oluşturdum. Çünkü girişte de yazdığım gibi bu forum, bu domain spam botların istilasıyla atıl durmayı hak etmiyor. İki ihtimal var:

  1. Güvenebileceğim, mümkünse tanıdığım, değilse de geçmişi olan; herhangi bir olumsuzluğa karışmışlığı olmayan birine komple yönetimi bırakabilirim. Domain ve host yıldan yıla ödenir, vBulletin zaten lisanslı. Teknik bir gereklilik olursa zaten ben de @Cry da buralardayız, hallederiz.
  2. Ya da burayı XenForo'ya veya MyBB'ye çevirip, üye alımını kapatıp tamamen arşiv sitesi olarak bırakacağım. Tercihen XenForo'ya geçirmeyi düşünüyorum. Ancak dediğim gibi ileriye dönük bir yapılanma düşüncem, ilgilenme planım yok. Bu sayede buradaki vBulletin lisansını da farklı bir kişisel projemde kullanacağım.

Ben ikincisini yapmak istemiyorum. Bunun için, 1 hafta ilk maddeyi uygulayabilelim diye teklif alacağım. Uygun bir arkadaşla anlaşabilirsek komple işletmesi için forumu kendisine bırakırım, olmazsa da dediğim gibi bazı çalışmalarımız gider ama en azından veriler kalır, indexler kalır, çeşitli projelerimiz için (halihazırda @Cry ile farklı bir projemiz var IRC ile ilgili, forum değil) backlink desteği olarak kullanırız. Dediğim gibi bunu yaparsam, istemeye istemeye yapacağım. Bence böyle bir forum yönetmek için hevesi olan bu teklifimi kaçırmasın. Cebinizden beş kuruş çıkmayacağı gibi, gayet prestijli başlamış bir projenin yeni yöneticisi olacaksınız.

Bu arada soracak olanlar olursa; bir ara ilan açmıştım ancak ondan da vazgeçtim, ForumIRC.Com satılık değildir.

Talip olanlar bana buradan PM gönderebilir veya vbulletindeveloper [at] gmail [.] com adresine e-posta yazabilir ya da bu adresi Skype'tan ekleyebilir.

Yönetimi vereceğim arkadaş ücretli banner vb. satabilirse, onun gelirleri de kendisinde kalacak bu arada. (Mevcutta olan bütün bannerlar ve etkileşimli sunuculardaki sunucu kategorileri destek amacıyla eklenmiştir. Ücretli reklam değildir. Bu bannerlar kaldırılacak ve kategoriler tekrar düzenlenecek. Dolayısıyla IRC forum yöneticiliği konusunda deneyimli birisi olması gerekiyor.)

15 Kasım 2022 Salı gününe dek belirttiğim koşulları sağlayan bir arkadaşla anlaşamazsak konu iptal olacak ve forum yazılım değişikliğine gidecek, ben de vBulletin lisansını çekip farklı bir projemde kullanabileceğim.

Konuyu okuyanlar okumayanlara iletsin lütfen. :)

NOT: TEKRAR BELİRTEYİM; 15 KASIM 2022 SALI GÜNÜ KONU ZAMANAŞIMINA UĞRAYACAK VE İPTAL OLUP YAZDIĞIM 2. MADDE İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAKTIR.​
 

Bahtiyar

Active Member
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Kapanmasından iyidir. İki türlüsü de olur. Ama ilk seçenek daha iyi gibi duruyor. Hem devralacak arkadaş işletip hem ücret ödemeyip hem belli bir miktar para da kazanabilir. Ben şahsem etrafımdaki güvenebileceğim insanlara tavsiye edecem. Ama olmazsa ikinci seçenek yine iyi. Arşiv olarak kalır. MyBB tavsiye ederim böyle bir uygulama için.
 

Regex

Administrator
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Yok valla troll değil. Sevmediğim yönetemiyeceğim anlamına gelmiyor.

Buraya potansiyel kazandırmak için IRC ile de içli dışlı olmak ve bununla birlikte sunuculardan da destek almak gerekli. Senin tenezzül edeceğin bir şey değil bu, ama yine de Skype'tan konuşalım istersen.
 

Charismax

Back'in Zeka
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Şimdi yoruma geç girdim ama fikirimi yazayım ben... Şimdi talip olmuş bizim bilge kaan hanım' cevap olarakta içli dışlı olmak destek almak gerekir denmiş.. Devir olmasa zaten arşiv olarak kaldıracağını söylüyorsun değişen bir'şey olmaz en azından sahibi online olur.. O imkan biliyorsun var bizde'

Diğer seçenek olarak xenforo' her zaman üstün gördüğüm bir yazılımdır' her projesi tutar.. Xenfro'ya geçirildiğinde sitenin ölüsü sıralamada al beni al beni diye çağırır.. İrc'li kardeşler xenforo'yu değil içindeki hareketliliği seviyorlar birde kendi reklamlarını yapabileceği sunucu tanıtımlarını yani kişilere göre değil içeriğe göre değerlendirip geliyorlar... Bunun örnekleride takıldığım iki site var ara sıra girip çıktığım.. Mybb' ye geçiş saçma olur.. Mybb açık kaynak ve çok destek alan bir sistem.. Ben sistem diyorum siz script' anlayın toplum sitesi işte.. Mybb'ye geçiş lisansı yakmak demek gerçi vb3 lisans olayı hakkında farklı düşüncelerim olsada sonuçta yasal olarak alınan para ödenmesi gereken bir durum ki parasıyla alınmış yasal bir yer burası kurulum olarak.. Mybb buranın lisansını yakar lisans başka yerde kullanılır ama burası nereye geçerse geçsin ilgi olmadığı sürece şuan'ki durumundan farklı bir durumda olmaz..

Becersin becermesin arşiv olarak kalacağına başına online birisini koyun.. Şimdi site sende diyerek söylemek başka bir'şey.. Birde kanka siteyi uçuralım diyerek söylemek başka bir'şey.. El birliği ile bu siteyi çok güzel bir yerlere getirebiliriz.. Ama irc oluşu şahsen beni adım atmamaya zorluyor sıkıyor yani.. Ama emanet misali yönet al işlet olayı ise sorumluluğu yöneltiyor tek başınada bir insan burayı kalkındırabilir..

Aslında şahsi olarak ben kendi fikrimi şöylede belirtmek istiyorum.. Bu site biraz yetim site olayına benziyor.. Silsem olmaz emek var .. Devretsem içime sinmiyor.. Xenforo yada mybb geçirsem bu konuyu açtığıma pişmanım değişen bir'şey olmayacak dedirtiyor.. Öncelikle buranın temasını normal bir vbulletin defaulta çekin derim ben.. Tema süreklilik bakışı arz edince bayıyor.. Aslında sitenin potansiyeli var ben daha öncede söyledim bunu eklemeler genel forum yaması gibi eklemeler yapılabilir..

Benim hatun talip oldu ama ben olmadım o benden ayrıdır onu diyim ben karışmam.. Bu zamana kadar'da bir'şeyine karışmadım sadece iletişim olduğu için aynı mekanda karı koca olduğumuz için paslaşırız hepsi bu.. Bu siteye yazılımsal destek değil ilgi gösterecek birisi lazım.. Neslihan'da bunu yapar ama o bir irc'ci değil.. Teknik destek lazım olursa onuda halleder.. Sanmayın siz eli maşalı mutfak hatunu o yapar.. Ama gel gelelim destina ismini gören burada ne iş yapar ? Devir etceksende sahibi olarak burada olman şart.. Misal genel forum teknikeri devloperı gibi yine ol.. Sadece yönetime içeriğe karışma.. Her ne olursa olsun site mal sahibi sensin.. Şu cumhurbaşkanı başbakan olayı o sistem güzeldi..

Valla net olarak bir yorumlama yapamadım yada şuan için kafam çalışmıyor... Benimde bir çok düşündüğüm şeyler varda reel hayatta bir kaç pürüz var kafa dağıtmaya buralardayım ..
Konuyu haklı bir sebep'ten ötürü açmışsın bir orasına okey'im.. konu biraz dursun linkler atılsın okunsun bakalım ne olacak..
 
Son düzenleme:

Beatrice

Active Member
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Kapanmasından iyidir. İki türlüsü de olur. Ama ilk seçenek daha iyi gibi duruyor. Hem devralacak arkadaş işletip hem ücret ödemeyip hem belli bir miktar para da kazanabilir. Ben şahsem etrafımdaki güvenebileceğim insanlara tavsiye edecem. Ama olmazsa ikinci seçenek yine iyi. Arşiv olarak kalır. MyBB tavsiye ederim böyle bir uygulama için.

Kesinlikle bende aynı fikirdeyim. Umarım her şey istediğin gibi olur güzel insan. Çevremdeki bir kaç kişiye ileteceğim bu durumu. Sonucu ben de merak ediyorum :)
 

Linux

New Member
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Kıymetli dostum Ongun, senin proje'nin böyle bir görüntüde olması beni şaşırttı ve direkt olarak sana yazmak istedim. Zira teknik bilgi, tecrübe ve background anlamında böyle bir şahsiyetin projesi bu durumda olmamalı düşüncesindeyim.

Almış oldugun kararlara saygı duyuyorum.
Eğer ciddi biri, yönetimi devralır devam ettirirse gayet güzel olur.
Eğer olmayacak ise, botların var oluşundan ise, arşiv sitesi olarak kalması daha makul görünüyor.

Ne yazık ki forum kuruculari olarak başlanılan bir yolda bir süre sonra ekipten kopmalar ( evlilikler, sanal bırakma, troller ) olunca ne yazık ki forum paslanmaya yüz tutmuş oluyor.

Verilen emekler, kurulan planlar tamamen bununla birlikte askıya alınmış oluyor.

Ama her proje bir emek ve emeklerin zayi olmaması için umarım en doğru çözüme ulaşır.
 

Regex

Administrator
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Kıymetli dostum Ongun, senin proje'nin böyle bir görüntüde olması beni şaşırttı ve direkt olarak sana yazmak istedim. Zira teknik bilgi, tecrübe ve background anlamında böyle bir şahsiyetin projesi bu durumda olmamalı düşüncesindeyim.

Benim öyle çok bi' numaram yok ya, gördüğün bütün olumlamalar senin güzel bakışından kıymetli dostum. :) Teknik yönetici olarak yılların getirdiği vBulletin ve PHP deneyimiyle kendimizce bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ben yaklaşık 9 yıl gibi bir süre IRC forum sitesi projelendirmemiştim, 2012'de ircforum.com'u kurduğum gibi 2021'de de forumirc.com'u kurdum. O dönem röportajımda birçok konuya açıklık getirmiştim.

Kusuru arkadaşlara da çok yüklemeyelim, dediğim gibi Ağustos 2021 sonrasında ben de elimi çektim. Hatta Ekim 2021-Haziran 2022 arası tamamen uzaklaşmıştım yavaş yavaş geri döndüm. Burasıyla ilgili de etkin bir proje düşüncem yok, eğer böyle bir düşüncem olsa bu yaz farklı bir IRC forumda developerlık yapmazdım zaten.

Bakalım, 15 Kasım'a kadar görelim geri bildirimleri. 15 Kasım'da bir karar verip ona göre forumun rotasını belirleyeceğiz. Ek bir duyuruyla güncelleme geçerim.
 

eQuaL

New Member
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Her ne şekilde olursa olsun, ilk hevesinden dönünce çok devam etmiyor. Ya da yeni hevesli birinin iradesinde, tekrar hayat buluyor. Vezir/rezil belli olmaz. Yine de ben her iki haline de saygı duyarım.
 

Charismax

Back'in Zeka
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Aslında duyurusu yapıldı şuan sonuçta.. Güvendiğin kendi bildiğin kişilere direk teklif götürsen ilgilenir'misin gibi şeklinde daha iyi olur gibi.. Bayan yönetsin dünyayı ve ülkeyi.. :D
 

Regex

Administrator
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Vakit tamam.

Müsait olduğumuz ilk anda gerekli çalışmalar yapılıp yeni duyuru konusu oluşturularak açıklamada bulunulacaktır. İlgi gösteren herkese teşekkür ederim.
 

eLfida

~Ponçik Hanım~
Yönetici
Yanıt: ForumIRC.Com Yönetimi Hakkında

Aslında @eLfida bu işi götürürdü ancak onun da evlenmesi ve dahi şu an anne olmuş olmasından dolayı artık dijital platformlara -hele ki bir forumun en üst sorumlusu olarak- ayıracak zamanı olamazdı. O bunu yapmak istese, ben kabul etmem.


Yaa ben konuyu daha yeni gordum. Ozel guclerimi kullanarak cevap hakki dogan konuya cevap yazmak isterim. Yüksek müsaadenizle @Regex bey.

Öncelikle yazmış oldugun şu kısa cumle beni o kadar mutlu etti ki sana tarif edemem. Dediğin gibi hayatta meşakkat artinca hobileri bir yana bırakmak zorunda kaldim. Ben yönetmek isterdim seve seve ki sende ne kadar cok sevdigimi bilirsin forum ile uğraşmayi. Ama yonetmek şöyle dursun seninde dediğin gibi destek verme zaman ayırma ilgilenmek gibi bir fırsatım yok. Anne olmak cidden çok yorucu. Helee benim oğlum gibi bir fırlamaysa extra zor ;d

Cry ile olan projeniz nedir acabasi? :gif:
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst