Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?

Kerem

New Member
Merhabalar, bu sorunun cevabını gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Mesela sürekli smf sevmiyorum cevabı alıyorum. Üye seviyesinde biri için forumun scripti ne kadar önemli olabilir ki? Ya da bir üyenin beklentisi nedir bir forumdan. Hızlı indexlenmesine ya da kaynak kodunun kullanılabilirliğine bakmıyordur herhalde. :) Bunu sadece smf olarak düşünmeyelim buradaki arkadaşların bir kısmı forum sahibi kendimizi eleştirmek için açıyorum konuyu, eksikliklerimizi tamamlayabilelim istiyorum.

Kendimden örnek verecek olursam bir üye olarak sadelik ve kolay kullanılabilirlik arıyorum. Reklam görmek rahatsız ediyor ya da abartılı gifler ile forumun her yeri doldurulmuş ise o forumu gezmek istemiyorum.
 
Son düzenleme:

Bahtiyar

Active Member
Yanıt: Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?

O algı bence eskiden vardı. Alışılagelmiş forum scriptleri varken daha az kullanılan forum yazılımları her zaman ezildi bu zamana kadar.

Ben de önyargılı yaklaştım hep SMF sistemine. Yıllar önce kurup altyapısını ve çok geride kalmış görselleri yüzünden bir daha SMF sistemine yaklaşmamıştım.

Son zamanlar ağır kan kaybeden vBulletin artık null(lisanssız) sitelere eskisi kadar önem vermiyor. Sebebi de artık güçlü alternatiflerin olması. Bana sorarsanız bir süre sonra lisans olayını kaldırırlar diye düşünüyorum. Veya lisans ücretini minimuma çekerler.

SMF, MyBB, PhpBB gibi ücretsiz hazır sistemler şuan gördüğüm kadarıyla sürekli güncelleniyor. Bu güzel bir şey. Xenforo ayrı bir dünya zaten. Adamlar günümüz zamanında yapılabilecek en modern sistemi kodladılar. Ama lisans ücreti de yüksek.

Insanlar ne mi istiyor? Insanlar istiyor ki bir foruma üye olduktan sonra "capcanlı", "sürekli güncel", "üye aktifliği yüksek" bir forum olsun. O yüzden kalıplaşmış forumlar her zaman yükselirken yeni projeler belli bir aşama sonra yerinde saymaya devam ediyor veya güçlü bir yan bağlantı satın alıyorlar. Bu algıyı kırmak gerek ama zor. Emek, sabır, azim. Belli bir süre insan sıkılıp bıraktığı için aslında başlanılan proje başladığı gibi bitmiş oluyor.
 

Regex

Administrator
Yanıt: Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?

Kullanıcının bir forumdan, daha genel bir ifadeyle bir internet sitesinden beklediği erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve kaliteli deneyimdir. Aslında arama motorları da bunu ister. Ama bizim zeki webmasterlar spam yapmayı, salt backlink kasmayı SEO zannediyor. Oysa Google, arama sonuçlarını kullanıcı deneyimine odaklayarak iyileştirmek için sürekli algorritmik güncellemeler getirdiğini bas bas bağırmaktan bıktı neredeyse.

Yine bununla ilgili SEO kriterleri var. Mesela bir siteden "hemen çıkma oranı" düşükse o site SEO açısından bir adım önde. Google diyor ki, ulan kullanıcı bu siteden hemen ayrılmadı; hatta sayfalar arası dolaşımda bulundu, demek ki kullanıcı bu siteyi sevdi. Öyleyse kullanıcı deneyimine önem verilen bir sitedir. Alayım şunu biraz önlere.

Sistem fark etmeksizin kullanıcı deneyimini, memnuniyetini sağlayabildiğiniz ölçüde başarılı olursunuz özetle.

vBulletin 3'ten vazgeçemeyişim benim web yöneticisi tarafında kişisel tercihimdir. Yoksa aynı deneyimi kullanıcıya SMF ile, XenForo ile ya da hatta Flarum ile verebiliyorsam sistemin kullanıcı memnuniyeti açısından bir farklılığı olmaz elbette. Ha şu olur, kullanıcı deneyiminden kastımız ne? İşin içerisine bu noktada bilgi güvenliği kavramı girerse o zaman sistemlerin hacklenebilme olasılıklarını, açıklarını, güncelleme alıp almadığını tek tek kontrol edip bu doğrultuda seçim yapmak gerekir.
 

Charismax

Back'in Zeka
Yanıt: Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?

Ben üye bazında bakıyorum teknik kısım beni ilgilendiriyor zaten.. üyelerin taleplerine karşılık hangisinde veriyorsam onu kullanırım... bazı üyelerin istekleri.... erkek tarafından çok kız olsun.. evli olayım ama gizli dünyam olsun o tür bir forum sitesi olsun... kızlar ise kalabalık olsun bol bol konuşayım istiyor üye beklentilerinin bir çogu bu .. gruplaşma var .. bir senden olan var bir senden olmayan var ... ben olaya teknik olarak bakmıyorum.. başımı deve kuşu gibi uzun yıllar forumlara gömmüş bir insan değilim o yüzden dışarıdan çok rahat anlaya biliyorum bunu... benimde başımı gömdüğüm zamnalar oldu çok eskilerden.. o yüzden tecrüben bi dışardanım bir içerdenim... çünkü ben bıraktığımda gerçekten bıraktım pc yüzü görmedim yani... smf vbulletin mybb xenforo ve diğerleri... bunların hepsinin iişlev ve işlemleri hemen hemen aynı.. posbit olayları sadece alışkanlık yapıyor.... yoksa eksi sözlük sitesine bakın.. kağır üzerine kurşun kalemle yazılır gibi bir site... hadi bir forum sitesi geçsin orayı ? bu iş ortamla ve içerikle alakalı.. sitelerin yapısıyla değil.. insanı birazda insan çeker.. ben bu son zamanlarda forum sitelerinden forumcu olarak soğdum artık takılına bilir ortam değil paylaşım yapıp rahatlama yeri olarak görüyorum...
 

Kerem

New Member
Yanıt: Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?

vBulletin 3.8.x hariç hepsini at çöpe gitsin. (Xenforo dahil)


Ben de bunu dert edindim işte kendime, belki bundan 5 yıl önce bu kadar ciddi savunmazdım ama ücretsiz scriptlerinde belirli bir seviyeye geldiğini görünce haklarını yedirtmemek gerekiyor. Arama motorlarından gelen bir ziyaretçi geldiği sitenin scriptine bakmıyor herhalde. :) Zaten siteye ziyaretçi çekebilen site belirli bir yerdedir, sıradaki adımı ziyaretçiyi üye yapabilmek ve sitede tutabilmek. Buda sitenin kullanılabilirliği ve göreselliği ile mümkün.
 

Renksiz

New Member
Yanıt: Forum Sitesinden Beklentileriniz Nelerdir?

MyBB, phpBB2/3 kullandım diğer script dediklerin bunlar olsa gerek. Çünkü başka güncellenen yok. Her ikisi de kullanılabilirlik açısından leş. Ciddi anlamda leş. vBulletinde yaptığın değişiklikleri vs MyBB ve phpbb de sıkıla sıkıla yapıyorsun/yapamıyorsun. XenForo hiç kullanmadım panelini dahi görmedim, merak bile etmedim. Bana görüntü olarak hiç hitap etmiyor.

Kullanıcı açısından değinirsek, aktiflik nerede ise kullanıcı oradadır. Bizim gibi vb 3.8.x aşıkları sınırlı sayıda olduğundan sadece bizim bunu göz önüne aldığımızı düşünüyorum. Bir çok xenforo forum var ve aktiflik fazla anlatmak istediğim olay budur. Mesela ben gidip bir xenforo forumda bulunamam, gözlerim kanar. :D
 
Üst