Extban Komutları Konu Anlatımı

• Konbuyu başlatan Rima
  • Başlangıç tarihi
R

Rima

Guest
Extban; bir kullanıcıya mask oluşturarak kanal girişini engellemek için kullandığımız kanal kipidir.

Extban komutlarının ana parametresi +b'dir.

Kullanımı: /mode #kanal +b mask

-

Bir kanalın ban listesini görmek için kullanacağımız komut;

/mode #kanal +b şeklindedir.

Extban komutunun yardımcı parametreleri vardır. Bunlar; c, n, r, q, j, R ve T'dir.

Şimdi bu parametrelerimizi ve ne işe yaradıklarını inceleyelim.

-

c parametresi: Belirtilen kanalda bulunan kullanıcıların bulunduğumuz kanala girmesini engelleyen parametredir.

Kullanımı: /mode #kanal +b ~c:#belirtilen-kanal

Örnek: sohbet kanalına, muhabbet kanalında bulunan kullanıcıların girmesini istemiyorum.

Cevap:* /mode #sohbet +b ~c:#muhabbet

Örnek:* sohbet kanalına, muhabbet ve ortam kanallarında bulunan kullanıcıların girmesini istemiyorum.

Cevap:* /mode #sohbet +bb ~c:#muhabbet ~c:#ortam

Örnek:* ortam kanalına, herhangi bir kanalda bulunan kullanıcıların girmesini istemiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +b ~c:#*

Örnek:* ortam kanalına, 5 karakterli kanallarda bulunan kullanıcıların girmesini istemiyorum.

Cevap: /mode #ortam +b ~c:#?????

Örnek:* ortam kanalına, muhabbet kanalında @, & ve ~ prefixlerine sahip olan kullanıcıların girmesini istemiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +b ~c:mad:#muhabbet

-

Notlar
+b ~c:#ortam =>* #ortam kanalında bulunan tüm kullanıcıların girişlerini yasaklar.
+b ~c:+#ortam =>* #ortam kanalında bulunan +, %, @, & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişlerini yasaklar.
+b ~c:%#ortam =>* #ortam kanalında bulunan %, @, & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişlerini yasaklar.
+b ~c:@#ortam =>* s#ortam kanalında bulunan @, & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişlerini yasaklar.
+b ~c:&#ortam =>* #ortam kanalında bulunan & ve ~ prefixlerine sahip kullanıcıların girişlerini yasaklar.
+b ~c:~#ortam =>* #ortam kanalında bulunan ~ prefixine sahip kullanıcıların girişlerini yasaklar.

-

n parametresi:* Belirtilen kullanıcının kanalda nick değiştirmesini engelleyen parametredir. Ya da belirtilen nicke geçişini engeller.

Kullanımı: /mode #kanal +b ~n:mask

Örnek:* #ortam kanalında Rima nickli kullanıcının nick değiştirmesini istemiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +b ~n:Rima!*@*

Örnek:* #ortam kanalına, #sohbet kanalında bulunan & ve ~ prefixine sahip kullanıcıların girmesini ve nicki 4 haneli olan kullanıcıların nick değiştirmesini istemiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +bb ~c:&#sohbet ~n:????!*@*

-

r parametresi:* Belirtilmiş olan fulname'e (setname) sahip kullanıcıların kanala girişini engeller. Fulname olarak birden fazla kelime belirtmemiz gerekiyorsa kelimelerin arasına _ koymamız şarttır.

Kullanım:* /mode #kanal +b ~r:fullname*

Örnek:* Fulname'i Red olan kullanıcıların #ortam kanalına girişini engellemek istiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +b ~r:Red

Örnek: #ortam kanalına Fulname'i Red Rose olan kullanıcıların girmesini ve nicki Rima olan kullanıcıların nick değiştirmesini istemiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +bb ~r:Red_Rose ~n:Rima!*@*

-

q parametresi:* Belirtilen kullanıcının kanala yazı yazmasını engelleyen parametredir.

Kullanımı:* /mode #kanal +b ~q:mask

Örnek:* Rima nickli kullanıcının #ortam kanalına yazı yazmasını engellemek istiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +b ~q:Rima!*@*

Örnek:* #ortam kanalına #sohbet kanalında bulunan kullanıcıların girişini, nickinde R harfi olan kullanıcıların nick değiştirmesini, hostu ForumIRC.Com olan kullanıcıların yazı yazmasını engellemek istiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +bbb ~c:#sohbet ~n:*R*!*@* ~q:*!*@ForumIRC.Com

-

j parametresi:* Belirtilen nickin kanaldan çıkması durumunda tekrar girişini engelleyen parametredir.

Kullanımı:* /mode #kanal +b ~j:mask

Örnek:* #ortam kanalında sdL nickli kullanıcıya ban atmak istiyorum, bu bandan o anda etkilenmesin ama kanaldan çıkış yaptığında bir daha giremesin.

Cevap:* /mode #ortam +b ~j:sdL!*@*

-

R parametresi:* Belirtilen kullanıcı kendisini nickserv'e tanıttıktan yani nickini identify ettikten sonra işlev görmesini sağlayan parametredir.

Kullanımı:* /mode #kanal +b ~R:mask

Örnek:* #ortam kanalında Rima nickli kullanıcıya ban atmak istiyorum ama nickini identify ettikten sonra ban atılsın.

Cevap:* /mode #ortam +b ~R:Rima!*@*

-

T parametresi:* Belirtilen kelimenin kanalda yazımını engelleyen-sansürleyen parametredir.

Kullanımı1:* /mode #kanal +b ~T:Block:kelime

Kullanımı2:* /mode #kanal +b ~T:Censor:kelime

Örnek:* #ortam kanalında "merhaba" kelimesinin yazılmasını engellemek istiyorum.

Cevap:* /mode #kanal +b ~T:Block:merhaba

Örnek:* #ortam kanalında "hello" kelimesinin sansürlenmesini istiyorum.

Cevap:* /mode #ortam +b ~T:Censor:hello

Not:* bu komut ile "hello" kelimesi sansürlenir ve <consored> şeklinde görülür.

ExtBan konu anlatımı sona ermiştir.
Anlatım:
Rima